3 טיפים לבחירת ביטוח משכנתא

משכנתא היא אחת ההלואות הגדולות והמלחיצות שרובנו ניאלץ להתמודד איתן בחיינו. אם לא די בכך, מהר מאוד תגלו שמעבר לתשלומים החודשיים להחזרת ההלוואה, עליכם לשלם גם תשלומים חודשיים של ביטוח משכנתא, כאשר ללא ביטוח זה הבנק לא יעניק לכם את ההלוואה, ויותר מכך, יבטח אתכם בעצמו ויוסיף את התשלומים על הפוליסה לתשלומי ההלוואה.

אז מה זה בעצם ביטוח משכנתא? מדובר בביטוח שהבנק מחייב אתכם לעשות כיוון שהוא נועד להגן עליו, או יותר נכון – על הכסף שהלווה לכם לצורך רכישת הנכס. ביטוח משכנתא מגן על הבנק בשני מקרים: ירידה דרסטית בשווי הנכס עקב נזק שנגרם לו כל עוד ההלוואה עוד לא נפרעה, או מוות (ובמקרים מסוימים אובדן כושר עבודה) של אחד הלווים, שלא מאפשר לו לעמוד בתשלומי ההלוואה.

איך תבחרו ביטוח משכנתא?

  • אתם יכולים לבטח את המשכנתא שלכם דרך הבנק או באופן עצמאי דרך חברת ביטוח. אינכם חייבים לקבל את הצעת הבנק אוטומטית, כדאי קודם כל לבדוק כמה הצעות שונות ולבחור את המשתלמת ביניהן.
  • במהלך השנים בהן אתם מחזירים את ההלוואה אתם יכולים להחליף ביטוח משכנתא, ולעבור מהבנק לחברת ביטוח או להיפך, ברוב המקרים ללא תשלום קנסות.
  • יכול להיות שיציעו לכם הנחה על ביטוח המשכנתא. הנחות לתקופות קצרות הן בדרך כלל גבוהות יותר, והנחות לתקופות ארוכות יהיו נמוכות יותר. כדאי לחשב ולהבין מה משתלם יותר ביחס לתקופת ההלוואה שלכם. לרוב, להלוואות לטווח ארוך, הנחה לתקופה ארוכה תהיה משתלמת יותר.

הטיפ הכי חשוב הוא לא למהר. יהיה לכם הכי קל ופשוט לסגור את בחירת ביטוח המשכנתא במעמד החתימה על ההלוואה בבנק, אבל לא בטוח שזאת תהיה הבחירה הכי נכונה כלכלית. הקדישו זמן לבחינת מספר הצעות, בסבלנות ובתשומת לב ואם צריך עם עזרה מבחוץ, ורק אז תחליטו.